Naši kluci na MČR mládeže zazářili

Jarda, Šimon, Pavel, Bárt, Danilo, Sam, Honzík a dva Filipové. To je devítka našich kluků, kteří první květnový víkend vyrazili do Mostu na Mistrovství České republiky mládeže v dráhovém automodelářství (SRC) 2024. Společně s nimi se do bojů zapojilo dalších 33 účastníků z 11 klubů z různých koutů ČR.

Celkem se závodilo ve třech kategoriích na jedné z nejdelších drah v ČR s délkou 62m a dráha to není úplně jednoduchá. Těch zatáček tam je opravdu dost. Velké očekávání jsme měli hlavně od Jardy a Šimona, kteří obhajovali první a druhá místa z loňského MČR v Nové Pace, i když Šimon již letos závodil ve starších žácích, kde se dala čekat daleko větší konkurence.

Všichni jsme dorazili už v pátek, aby kluci mohli trénovat, protože na víkendové závodní dny byly naplánovány pouze krátké řízené tréninky. A páteční příprava se určitě vyplatila. Už jen kvůli tomu, že jsme na poslední chvíli sháněli všude možně motory, které byly povoleny pro kategorii JPR 24. Velký dík patří především Mírovi Vosičkovi a Tondovi a Lukáši Třískovi, kteří nám motory zapůjčili a kluci tak mohli bojovat ve všech závodech.

Prvním sobotním závodem byl závod JPR 24. Kvalifikace se nejlépe povedla Jardovi, který skončil druhý za domácím Jirkou Hábou, Šimon skončil osmý a třetím nejlepším Plzeňákem byl Pavel na 17. místě. Závody to byly dramatické a Jarda se Šimonem potvrdili jejich schopnosti a v celkovém pořadí bez ohledu na věk skončil Jarda druhý a Šimon třetí. Určitě za zmínku stojí i výkon Franty Rubíka (4 celkově a vítěz v mladších žácích), kterého dobře známe ze závodů Honda cupu a též výkon Liliany Kubinové (7 celkově a druhá v mladších žácích), o které jsme doposud neslyšeli a dokázala porazit i daleko zvučnější jména. Takže první dva poháry mířily do plzeňského klubu za Šimonovo první a Jardovo druhé místo a byli jsme plní očekávání, jak to bude pokračovat.

Druhým sobotním závodem byl závod JES G12. Zde vyšla našim klukům kvalifikace daleko lépe, Jarda první, Šimon třetí a Pavel na 12. místě. V závodě jednoznačně zvítězil Jarda, i když kdyby neměl Jirka Hába problém s vypadávajícím kartáčem, tak to mohl být velmi vyrovnaný boj až do posledního kola. S vypadáváním kartáčů tam mělo problém daleko více jezdců, Šimonovi naštěstí kartáče i vše ostatní drželo a povedlo se mu zopakovat výkon z plecháčů a skončil celkově 3 jen o kolo zpět právě za druhým Jirkou Hábou. V mladších žácích opět zazářili i Liliana (celkově 4) a Franta (celkově 5), kteří potvrdili, že jejich výkon v plecháčích nebyla náhoda a opět porazili mnoho starších žáků a juniorů. A také Danilovi se poměrně dařilo, když skončil celkově 11 a v mladších žácích obsadil 5. místo. Takže druhý závod a další dva poháry pro Jardu a Šimona, tentokrát oba mistrovské.

Na neděli byl naplánován závod JGT3 Am. Aby se vše trochu urychlilo a mohli jsme co nejdříve vyrazit do svých domovů, bylo dohodnuto, že se kvalifikace nepojede a závodníci budou do závodu nasazeni podle kvalifikace z G12. Do závodu už nastoupilo prořídlé startovní pole, pouze 27 odvážných vzalo své makety a šlo závodit. Roli favorita potvrdil domácí jezdec Jirka Hába, Jarda se musel zaměřit především na udržení druhého místa, kdy udržoval jen těsný náskok před dalším domácím jezdcem Václavem Podlenou, což se Jardovi podařilo. Šimon zase bojoval o vítězství ve starších žácích, ale nakonec na Vojtěcha Sachra neměl a skončil na druhém místě. I tak další dva poháry za dvě druhá místa jsou v Plzni. Škoda, že další pohár do plzeňské sbírky nepřidal na jeho prvních závodech Filip Zeman, který skončil o pouhé kolo za Frantou Rubíkem, který si stejně jako Jirka Hába, Jarda, Šimon a Vojtěch Sachr odvezl z Mostu 3 poháry.

A co dodat závěrem:

• Akce se povedla a organizátorům patří pochvala, jak to vše zvládli. Nastavený harmonogram zaznamenal jen minimální skluz.
  • Velké poděkování zaslouží Pavel Heřman, který obětoval volný víkend a pomáhal nám po celé 3 dny s přípravou modelů do závodů. Bez jeho pomoci bychom to měli my otcové hodně těžké. A samozřejmě nesmíme zapomenout ani na Jardu seniora, který též pomáhal, co mohl.
  • Tři poháry za první místo a tři poháry za druhé místo potvrzuje, že jsme, co se týká mladých jezdců, jedním z nejlepších klubů v ČR.
  • Potvrdilo se, jak je důležité jezdit a závodit nejen na domácí dráze, ale vyjíždět i na další dráhy v republice. Mimo Jardy a Šimona to potvrdil například i Franta Rubík, který se dráhu dokázal také poměrně rychle naučit, což byl základní kámen k jeho úspěchu. Franta se docela pravidelně účastní závodů Honda cup.
  • Trochu stresu zaznamenal Karel Richtr, který si nepřečetl aktualizované propozice závodů a na sobotní závod dorazil v 8:15h a v 8:25h končila přejímka. Honzík do kvalifikace a závodu nastoupil bez jakéhokoliv tréninku. I přesto dokázal porazit 10 závodníků a umístit se tak na celkovém 32 místě, na 13 místě v mladších žácích. Honzík je prostě borec.
  • Na detailní výsledky ze závodů se lze podívat na stránkách KAuM, případně ještě podrobněji na klubových stránkách MK Most.